Jednoduše řečeno - Bowenova technika je jemná myofasciální technika, která podporuje hojení a regeneraci našeho těla. Někdo ji také říká "brnkací masáž". Spočívá v jednotlivých Bowenových hmatech ve správném pořadí, na správných místech a vhodných pauzách mezi jednotlivými hmaty. Nemá věkové omezení, tímto způsobem lze ošetřit děti od narození, dospělé, ale i seniory ve vyšším věku. Na rozdíl o klasické masáže, kdy svalstvo a fascie uvolňujeme tlakem, toto ošetření spouští přirozené regenerační mechanizmy. Je zcela bezbolestné a má mnoho pozitivních účinků. Doporučuje se například na bolesti pohybového aparátu, migrény, závratě, růstové bolesti u dětí, gynekologické problémy, nedokrevnost končetin, dýchací problémy, ale i mnoho dalšího...
Rozdíl mezi zdravotním masérem a masérem pro sportovní a rekondiční masáže je značný:
Sportovní masér může začít podnikat se základním kurzem, který trvá 150 hodin, kde se naučí základní anatomii a posloupnost hmatů sportovní masáže. Tyto kurzy patří pod Ministerstvo školství. Může poskytovat masáže pouze zcela zdravým osobám a nesmí řešit masáží žádné zdravotní problémy. Poskytuje masáže relaxační za účelem příjemného odpočinku a sportovní pro urychlení a podporu regenerace.
Zdravotní masér absolvuje náročnější kurz, který trvá 500 hodin, dále musí získat praxi ve zdravotním zařízení, například v lázních a dále odmasírovat alespoň 100 hodin. Následně, v případě úspěšné složení zkoušky před komisí, získá certifikát, který uděluje Ministerstvo zdravotnictví. Zdravotní masér je zdravotní personál a může být zaměstnán ve zdravotním zařízení. Poskytuje navíc masáže za účelem terapie, tedy zlepšení zdravotního stavu.
Pokud tedy máte zájem o masáž z důvodu odpočinku, či regenerace, tuto masáž Vám může poskytnout jak sportovní, tak i zdravotní masér. V případě zdravotního problému je nutné vyhledat zdravotního maséra.
Já osobně se při relaxační masáži snažím, aby byla klientovi co nejvíce příjemná bez jakýchkoliv rušivých elementů. Je tedy velice prospěšná po psychické stránce.
Pokud má klient nějaké problémy pohybového aparátu, např. ztuhlé svalstvo, a má zájem je řešit, pak provádím masáž zdravotní, při které se zaměřím hlavně na problematické partie a využívám techniky, které vedou k uvolnění podkoží, svalstva a fascií a tím k odstranění případných bolestí.
Důležitým faktem je to, že při zdravotní masáži se řeší zdravotní problémy, při sportovní, či relaxační masáži nikoliv.
Zdravotní masáže může poskytovat pouze zdravotní masér!!!
V tomto případě je vhodné využívat terapeutické, případně zdravotní masáže, které ztuhlost svalů a tím i bolesti odstraní. Ze začátku je dobré si dopřát ošetření 1x týdně, případně masáž alespoň 2x týdně. Po vymizení bolestí stačí méně. Je ovšem vhodné provádět strečink i mimo masáže, či ošetření. V případě, že navíc máte málo zdravého pohybu, mohu Vám pomoci i se cvičením ve fitness. Vše Vám rád vysvětlím.
Rozhodně masáž doporučuji až po cvičení. U vrcholových sportovců se používají druhy masáží, které se nazývají masáže pohotovostní, které je mají připravit na podání maximálního výkonu. Ovšem klasické masáže se provádí po cvičení. Masáž svaly příjemně uvolní a po masáži je důležité být v teple a v klidu. Při následném cvičení by mohlo dojít spíše k úrazu. Ovšem při nadměrné fyzické zátěži je vhodné masáž odložit až na následující den.
Celková masáž standardně obsahuje masáž zad, šíje, hýždí, dolních končetin z obou stran, horních končetin, hrudníku (muži), dekoltu (ženy) a břicha. Většinou doporučuji 120 minut. V případě pouze relaxační masáže devadesátiminutové většinou vynechávám masáž hrudníku (dekoltu) a břicha, případně zkrátím čas u jiných partií – dle dohody s klientem.
V případě, že za mnou jedete do Radotína, nemusíte si vozit nic, vše potřebné zajistím. Pokud jedu za Vámi, připravte si, prosím, své 2 prostěradla, či velké osušky a 2 ručníky. Ostatní potřebné věci na masáž přivezu s sebou. Jakým způsobem probíhají masáže doma, se dočtete v průběhu mobilní masáže.
Záleží na tom, co od masáže očekáváte. Pokud si masáž objednáváte z důvodu odpočinu a relaxace, záleží na Vás, jak často Vám masáž vyhovuje. Moji klienti si většinou relaxační masáž dopřejí 1x – 2x měsíčně. V případě sportovních masáží je masáž vhodná vždy druhý den po sportovním výkonu pro rychlejší regeneraci svalů a odstranění únavy. Opět záleží na každém sportovci, jak často mu masáže vyhovují. V případě, že se jedná o zdravotní masáže prováděné z důvodu uvolnění ztuhlého svalstva, je většinou vhodná masáž 2x týdně + 3x denně strečink, který již děláte sami a rád Vám ho v rámci masáže ukáži a vysvětlím. Většinou se snažím s klientem najít důvod, proč daný problém vzniká a řešit příčinu, aby se již neopakoval. Později stačí masáží i méně a po odstranění příčin potřeba masáží zpravidla zmizí. V případě terapeutické masáže opakovat ošetření stejné svalové partie po týdnu. Pokud se jedná o jinou svalovou partii je možné ošetření provézt hned druhý den.
Termíny, které Vám mohu být k dispozici, naleznete na stránce objednání masáže.
Těším se na Vás!
Důležité: V případě jakýchkoliv zdravotních problémů je vhodné se poradit s Vašim ošetřujícím lékařem, zda je pro Vás masáž vhodná!